ohsvca_logo

  


Ohio High School
Volleyball
Coaches Association

  

Member List - Lifetime

 

         


Abell Amy

Allen Karen

Althaus Jan

Ames Cathy

Anderson Christine

Arledge Lisa
Southeastern Local

Armstrong Bob Lorain Southview

Arnold Jeff

Artman Dana Fairview H.S.

Artrip Megan Valley

Arvay Lisa

Ashby Steven

Ashton Jill Colonel Crawford H.S.

Aukerman Chad Tri-County North

Bachman Julie

Bahmer Cari River View H.S.

Bailey Matthew Berne Union

Baker Deb

Baker Troy Monroe Central H.S.

Bakes Drew Austintown Fitch

Bakle Jill Milford H.S.

Balicki Heidi North Royalton H.S.

Balis Carolyn Normandy H.S

Barr Del Fairfield Union

Bartlett Jeanine Jefferson Area H.S.

Basnett Charlotte

Baugher Jen Jackson H.S.

Baughman Stacie

Bayes Judy Northwest H.S.

Beaston Ginni

Beatty Nancy

Bechtel Pam

Beck Greg

Behrend Bill Willoughby South

Bell Beverly

Bell Rebecca

Benda Jody Lima Bath H.S.

Bennett Kelly Rocky River High School

Berkheimer Dan Westlake H.S.

Berkowitz Becky

Beros Jeff Buckeye Trail

Berry Cathy

Best Leslie Columbiana H.S.

Bialkowski Carol Wheelersburg H.S.

Bielech Patty

Bielech Stan Geneva H.S.

Billerman Frank Coldwater H.S.

Birt Marianne

Bizzarri Greg

Blair Palina

Blodgett Dawn

Blosser Gary

Bone Larry Lebanon H.S.

Booth Tom West Geauga H.S.

Bouton Jill

Boyd Debbie Southern Local

Braden Chuck

Brannon Paul Eastern H.S.

Breitigam Julie

Bremer Janet

Brenneman Richard Tippecanoe H.S.

Brenning Pam Urbana

Briggs Veronica Northwestern H.S.

Brinkmann Thomas

Brock Ashley Arcanum H.S.

Brogan Dale Lakewood H.S.

Brooks Bunny Lebanon H.S.

Brown Cheryl

Brown Dianne Springfield Local

Brown Gretchen Maumee H.S.

Brumbaugh Jill Springboro H.S.

Bruner Janice Hilltop H.S.

Brunner Troy United Local

Bruns Mary Lou Marion Local H.S.

Bucci Francine Maysville H.S.

Buck John St. Ursula Academy

Buirley Bill Kettering Fairmont H.S.

Bullock Patricia

Burdette Alisa Westerville North H.S.

Burke Kelly

Burke Joe Mount Notre Dame H.S.

Burkhart Adrianne Monroe Central H.S.

Buroker Darrell

Burton Tom

Bush Angie

Bush Linda

Butkovich Kerry Seton H.S.

Butt Linda

Caddis Gene

Cain Lonnie Covington H.S.

Cain Marti Covington

Calame Janeen Buckeye

Caldwell Denny

Cameron Betty Hilliard Davidson H.S.

Camp Suzanne Elyria Catholic H.S.

Cannon Mike Magnificat H.S.

Carnell Kathy

Carter Rick

Case Tom

Cash John Miami East

Cattran Douglas Sheridan

Cavanaugh Kathleen

Chaffee Mike Windham H.S.

Chizmar Amy

Claxon Darcee South Webster H.S.

Clay James Maplewood H.S.

Cline Rob Brecksville-Broadview Heights H.S.

Coffy Bonnie

Cogan Laurie

Connell Leslie Fisher Catholic H.S.

Conner Ron

Connor Laura Oakwood HS

Conrad Judy

Conser Don United Local


Consiglio Alyse

Cook Jo

Cooperrider Bill

Cope Linda Maysville H.S.

Copenhefer Craig Northridge H.S.

Coriell Rachael Glenwood H.S.

Coultrip Marsha Wellington H.S.

Cox Chet

Cramer Lona

Crane Elaine Carroll H.S.

Crawford Toni

Cress Jodie Louisville

Cross Dave Keystone H.S.

Cubbison Trent John Glenn H.S.

Cummings Saundra Miamisburg H.S.

Cummins Tara Williamsburg H.S.

Dammeyer Carolyn Delphos St. John's H.S.

Daudelin Nicholas Whtimer H.S.

Davidson Mark Holland Springfield H.S.

Davies Patricia

Davis Nial

Decore Laurie

Dickison Sally Milton Union H.S.

Dieter Courtney Black River H.S.

Dietrich Julie Cincinnati Hills Christian Academy

Diller Mandy Coldwater H.S.

Domiano Nancy

Donaldson Billina United Local H.S.

Dorazio Bill

Dorinski Dave Clearview H.S.

Dougall Melanie

Dougall Michael

Downing Gary

Dulik Andrea

Ebright Rod

Ebright Shelly

Edwards Dorothy

Erdy Linda

Fawcett Robert Benjamin Logan H.S.

Feldman Bill

Ference Heather Mineral Ridge H.S.

Ferguson Victoria

Fetrow Marge

Fischer Fred

Flaherty Stephanie Lutheran West H.S.

Foster Kathy

Franks Becky

Franz Doug Delaware Hayes H.S.

Freifeld Mindy

Fulk Karla Hillsdale H.S.

Fultz Mike

Fultz Paul Mariemont HS

Gasperak John

Gellen Karen Kenston H.S.

Gensburg Bart

George Jeff St. Peter Chanel H.S.

Gerlach Joy

Germano-Pietrzak Erika Richmond Heights H.S.

Gibbs Barbara

Gibson Mark

Ginn William Milton Union H.S.

Gleich Charles Watterson H.S.

Glessner Jim Norwayne H.S.

Glodkowski Rosella Cornerstone Christian Academy

Gold Jennifer

Gonzalez Robin St. Thomas Aquinas

Gordon Jennifer Tusky Valley H.S.

Graber Phillip

Granger Judy Marion City

Graves Mark

Greenwood Kathy Marion Harding H.S.

Gregory Judith Westminster College

Grider Julie

Grindle Ron

Grissinger Toni

Gromes Beth Canton Central Catholic H.S.

Grzybowski Jeff Brush H.S.

Guilliouma Lisa Perry H.S.

Gustely Christina

Guzzo Chris Upper Arlington H.S.

Ha Yoon Bishop Fenwick H.S.

Haeseler Annah Geneva H.S.

Hagerty Bretta Defiance H.S.

Haggy Kellee Southeastern H.S.

Hahn Judy

Hall Joyce

Hall Julie

Hamilton Richard Oak Hill H.S.

Hanger Nancy

Hanson Pete The Ohio State University

Hardaway Mark

Harrison Susie Granville H.S.

Harrod Timothy

Hartline Bob

Harvey Denise Mother of Mercy H.S.

Haupricht Cheryl Delta H.S.

Hayes Nadine Mayfield H.S.

Heimann Linda Fairless H.S.

Helfer Jeri Newark Catholic H.S.

Helming George

Henkle Todd

Herman Gary Ottawa-Glandorf H.S.

Hersman Char

Hibbs Raymond Harrison Central H.S.

Hildebrandt Shanna Dalton H.S.

Hill Beth

Hill Dennis

Hire Robin

Hodder Robert Richmond Hts. H.S.

Hoffman Wanda Crestwood H.S.

Holtsberry Dave

Horning John Pettisville H.S.

Howard Mary Archibishop Hoban H.S

Hubbell Kristin North Royalton H.S.

Hull Joyce

Huston Shannon

Hutchinson Grace Norwalk H.S.


Indorf Brianne Norwayne H.S.

Irons Karen Bellevue Sr. H.S.

Jackson Suzanne

Jagels Laura

Johnson Anna

Johnson Jodie Elyria H.S.

Johnson Tricia Archbishop Hoban H.S.

Jones Patti Waverly H.S.

Jorney-Gifford Anita Wooster H.S.

Joseph Thomas

Kampe Karol

Kathman Annie Badin H.S.

Kaufman Sue

Keller Kaye Shawnee Middle School

Kelley John

Keney Patrick Lordstown H.S.

Kerkhoff Rick Cincinnati Christian University

Kerul Dan Chagrin Falls H.S.

Kidder Ron Warren H.S.

Kies Mike

Kindler Cathie

King Kirby Fort Loramie H.S.

King Jozy New Knoxville H.S.

Kiser Paul

Klingel Jayne River Valley H.S.

Klucar Terese Highland H.S.

Knight Jackie

Koch Cheryl

Kohl Tom

Kolodka Joe

Konczal David

Kornau Tracey Lakota West H.S.

Kovick Julie Jackson H.S.

Krajnyak Robert Bridgeport H.S.

Krause Linda

Kuharik Jennifer

Kusan Mike Bishop Ready H.S.

Kutschinski Sarah Orrville H.S.

Kyrk Alison

 Lanthorn Stephanie Olentangy Orange H.S.

Laskey Rick

Lauber Jen Madison Comprehensive HS

Lea Beth Norwayne H.S.

Lee Jennifer Columbia H.S.

Leedy Jill Springboro Middle School

Lehman Janet Big Walnut H.S.

Lehman Janet Byrnedale Jr. High School

Lehman Ron Big Walnut H.S.

Leupp Pat

Leuthold Chris Cory Rawson H.S.

Lewis Sonny Owens Community College

Lilley Debbie Central Catholic H.S.

Lingler Susan

Lockard Aimee Ridgewood Jr. High

Longo Lori St. Joseph Academy

Lorraine Lorraine

Ludt Gary

Luttner Mande Pyzik Brunswick H.S.

Lutz Jayna

Lyons Kris

Mace Doug Washington Court House H.S.

MacFarland Bob Stow H.S.

Mackanos Tara Independence H.S.

Macklin Ruth

Maddox Sally Warren Local

Maenpa Frank

Maisch Vickie

Malcolm Lanae

Marshall Bryan Centerville H.S.

Mason Terri The College of Wooster

Massie Brenda Graham Local Schools

Mastroianni Mario

Mathews Beth Dover H.S.

Matthews Bruce Euclid H.S.

Matune John Twinsburg H.S.

Mayne Erin

McCollum Marvin

McDermott Molly McNicholas H.S.

McFarland Randy

McKinstry Dan Wellsville H.S.

McLain Robert

Mechley Donna Mount Notre Dame H.S.

Meadows Amanda Schuler Kings

Mefford Melissa Edgewood H.S.

Meister Sue Liberty Center H.S.

Mercer Jon Southeastern H.S.

Mercer Kathy Southeastern H.S.

Mercer Pam

Merriman Lori Zane Trace H.S.

Messina Anthony Padua H.S.

Meyer Kirsten

Meyers Ann

Milcetich Christine

Mileti Michael St. Joseph Academy

Miller Don

Miller Fred Central Christian H.S.

Miller Karen Minford H.S.

Miller Lori Open Door Christian School

Miller Lorna

Miller Max Bishop Hartley H.S.

Miller Radonna

Mitchell Donna

Mitchell Jill New London H.S.

Mobley Joey West Muskingum H.S.

Montgomery Chuck Hubbard H.S.

Moore Beth

Moore Jennifer Lexington High School

Moran Bob Findlay H.S.

 

 


Morgan Phyllis


Morrison Donna

Moser Monte

Moses Dawn Olmsted Falls H.S.

Moses Debra Lutheran West H.S.

Mouser Diane

Mueller Sandra Wadsworth H.S.

Muffler Beth

Myer Joan

Myers Ricardo Firestone H.S.

Myers Stacey Firestone H.S.

Rosenbeck Tricia St. Henry's 

Neighbarger Annette Mount Vernon Sr. H.S.

Nitschke Kelli Bowling Green H.S.

Noall Jim Lake Center Christian H.S.

O'Callaghan Sherry Trinity H.S.

Olesnanik Janie

OVR-USVBA

Owen Michelle Troy H.S.

Owens Wendy Columbia H.S.

Palidar Cheryl Brecksville/Broadview Hts Middle School

Palka Kaleen Whitmer H.S.

Pallay Lou

Pallenik David Strongsville H.S.

Papp Cindy

Park Jim West Holmes H.S.

Payne Arleen

Pease Patty

Peattie Lisa

Pekarek Nadine

Perry Julie St. Ursula Academy

Phillips Mindy

Pietromica Dino NDCL

Pileski Ray Elyria H.S.

Plitt Julie Wyoming H.S.

 Pogachar Marc Westlake H.S.

Poje Eric Eastlake North H.S.

Pompei Jill

Potokar Wendy

Powell Iolene

Precek Lorraine South Vienna H.S.

Price Bob Westerville South H.S.

Price Jeri

Price Tom Southview High H.S.

Priddy Heather River Valley H.S.

Probst Chuck St. John Central H.S.

Prots Joan Berkshire H.S.

Prozy Sue Anne Jackson Milton H.S.

Pry Carla New Philadelphia H.S.

Quayle Jillian North Royalton H.S.

Quigley Monica Rocky River H.S.

Rado Kim

Rafailedes John Northwest Canal Fulton H.S.

Rafailedes Patricia Souers Middle School

Ragan Katie North Adams H.S.

Rahn Laurie

Ramirez Miguel Stow H.S.

Ramsey Jacqueline Fostoria H.S.

Ramsey Kay

Rasnick Ginelle

Ratzenberge Judy

Raus Marcy Danbury H.S.

Rawlins Mary Pickerington H.S.

Reichert Stephanie Rocky River H.S.

Reigle Susan

Reinhart Dan

Renfroe Eddie Brown Middle School

Riccilli Faith

Rice Glynda

Richey Jack

Riddlebaugh Dave Delaware Hayes H.S.

Ridenour Aaron Unioto H.S.

Riffee Mike

Ritzler Daniel St. Wendelin H.S.

Roberts Leslie Twin Valley South H.S.

Roberts Stephanie

Robinson Denise Orange H.S.

Rodgers John Fort Loramie H.S.

Roesch Katie

Roman James

Romanchik Kim Independence H.S.

Rose Russ

Roskovics Frank

Rossler Linda

Royer Mark Villa-Angela St. Joseph

Russo Carol Elyria H.S.

Rusterholz Bryan Fisher Catholic H.S.

Rusynyk Connie

Rutherford Marilyn Fredericktown H.S.

Savage Paula

Schall Rick

Schawe Caryl Roger Bacon H.S.

Schellenberger Jason Medina H.S.

Schlagheck Stacy Port Clinton H.S.

Schnorrberg Melinda

Schramm Mollie

Schreck Carrie Cloverleaf H.S.

Schwieterman Lori St. Henry H.S.

Searight Lindsay Wellington H.S.

Sedensky Kevin Springboro H.S.

Sepelak Stacy Riverside H.S.

Severino Rich Lake Catholic H.S.

Shanklin Diane Orrville H.S.

Shansky Robert East Liverpool H.S.

Sharp Char

Sharps Robin Westerville North H.S.

Sheck Susan

Shelly Lisa

Shifley Ryan Findlay H.S.

Shouse Jennifer Midview H.S.

Sinden Jim

Slattery Stefani Copley H.S.

Sleva Patti Elyria Catholic H.S.

Slipkasky Ron

Sloan Jeff Kenmore H.S.


 


Smerglia Betsy
Maple Heights H.S.

Smerglia Bill Streetsboro H.S.

Smith Damon Felicity Franklin H.S.

Smith Dan Ridgewood H.S.

Smith Dawn Perkins H.S.

Smith Lisa Goshen H.S.

Smith Sarah River H.S.

Smith Joel

Snipes Greg Lehman Catholic H.S.

Snow Deborah

Snyder Kristen Hamilton H.S.

Sopata Erick Strongsville H.S.

Souder Mary Anne Dublin Coffman H.S.

Speciale Vincent Hilliard Davidson H.S.

Sprow Sherry Lakota H.S.

Sprunger Sandra

Stacy Dwayne Hamilton H.S.

Stahl Sandy

Stallman Greg

Stanislawski Tricia Midview H.S.

Stebbins Barry

Steele Shelly

Stern Maggie Westerville North H.S.

Stevens Kathy Centerburg H.S.

Stevens Ami Centerburg H.S.

Stewart Ed Williamsburg H.S.

Stoll Paul Edon

Stoner DeDe

Strahler Becky

Strahley Jacque Ohio Northern University

Strohm Brian

Stull Molly

Stull Shana Cincinnati Hills Christian Academy

Sturm Melissa Walsh Jesuit H.S.

Suba Deborah

Sutton Michell Barberton H.S.

Swank Alan

Swartzel Jeff

Swyers Stacy Triway H.S.

Tamburello Jack

Tarka Mary Southeast H.S.

Taylor Nichole Celina H.S.

Taylor Scott Windham H.S.

Tedrick April Ridgewood H.S.

Thompson Jeff

Tipton Jill Clay H.S.

Tobe Jan Greeneview H.S.

Tomcho Lynn Shenandoah H.S.

Toombs Dawn Fredericktown H.S.

Trame Bernard Edgewood H.S.

Troyer Ivan

True Susan

Truex Marci Pickerington North H.S.

Tudor Joyce Cardinal H.S.

Udell Karen John R. Lea Middle School

Uhrich Mark Revere H.S.

Urban David Aurora H.S.

Uszak Becky Avon Lake H.S.

Valentine Jaime Galion H.S.

Van Horn Karyl

Vanderhorst Monica St. Marys Memorial H.S.

Varwig Clair

Vaughn Jeanette Coldwater H.S.

Vaughn Jim Cloverleaf H.S.

Viront Richelle Kingsway Christian School

Wade Jennifer Copley-Fairlawn H.S.

Walck Jeffery

Wallace Tina Akron Ellet H.S.

Walters Phil Girard H.S.

Weaver Jennifer Galion H.S.

Webster Stacey Catholic Central H.S.

Weisgarber Jeannie Fairless H.S.

White Julie South Central H.S.

Whitehead Kimberly Northridge H.S.

Whitehead Linda Northridge Middle School

Whitsel Theodore Brookside H.S.

Wiemels Kathleen

Wiles Sue Triway H.S.

Wilhelm Wade Fairlawn H.S.

Williams Mark Pandora-Gilboa H.S.

Wilson Joseph

Witzmann Pamela

Wood Don Huron H.S.

Wood Don Miami East H.S.

Woodard Michelle Preble Shawnee H.S.

Woodman Richard Mentor H.S.

Woodruff Betty Jo

Woolery Chuck

Worth Larry Bishop Watterson H.S. Boys

Yehl-Browske Sara Dalton H.S.

Yocum Jill

Yoder Marlyce

Youngpeter Luann

Zamborsky Maryanne

Zehler Bill Talawanda H.S.

Zerull Tim Midland High, Michigan

Zicha Elizabeth Muskingum College

Ziegler Kathryn

Zimmer Peggy

Zody Jacki Triway H.S.

Zuga Sarah Champion H.S.