ohsvca_logo

  


Ohio High School
Volleyball
Coaches Association

Social Media

  

District 1

 

2018 District 1 Coaches Association Division 2

Player of the Year- Skye Stokes—East Liverpool

District .Rep- Sarah DeGeorge-Jefferson

Coach of the Year- Jon Stokes – East Liverpool

First Team

Name                                               Grade                                   Position                               School         

  1.   Hayley Lytle                         12                                         OH                            Lakeview
  2.   Lexi Inman                           11                                         S                               Lakeview
  3.   Madison Smith                    12                                         MH                           Beaver Local
  4.   Elise Wallace                       11                                         S                               West Branch
  5.   Destiny Goodnight              12                                         OH                            Ursuline
  6.   Emma Ludwig                     11                                         MH                           East Liverpool
  7.   Skye Stokes                        11                                         OH                            East Liverpool
  8.   Caitlyn Sapp                       11                                         L                               Cardinal Mooney
  9.   Jordan Vencill                      11                                         OH                            Geneva
  10.  Sarah DeGeorge                  12                                         OH                            Jefferson

Second Team

  1.   Riley Tuel                             10                                         RS                             West Branch
  2.   Bridgette Burrus                  11                                         S                               Hubbard
  3. Keara Taylor-Hall                   12                                         MH                           Niles
  4.   JennaLyn O’Hara                 12                                         OH                            Ursuline
  5.   Casey Sanford                     12                                         L                               Lakeview
  6.   Madison Kendall                  12                                         S                               Beaver Local
  7.   Terran Stacey                       12                                         S                               East Liverpool
  8. Magen Petty                          11                                        MH/OH                       Cardinal Mooney
  9. Lauren Mellillo                       11                                         OH                            Poland
  10. Maddy Hitchcock                  12                                         OH                            Jefferson
  11. Moran Stoltz                         10                                         L                               Geneva

Honorable Mention

  1. Sammie Tuel                           11                             L                               West Branch
  2. Sydney Reider                        12                             S/DS                          Cardinal Mooney
  3. Morgan Kluchan                     9                               MH                           Poland
  4. Katie Chaney                          12                             S                               Jefferson
  5. Destiny Merriwether               12                             OH                            Youngstown East
  6. Kayla Beil                                11                             DS                             Lakeview
  7. Sharnae Wilson                       10                             MH                           East Liverpool
  8. Myla Rhodes                           11                             OH                            Geneva
  9. Hannah Call                            12                             DS                             Beaver Local
  10. Jane Parry                              12                             S                               Niles
  11. Karissa Fahndrich                   10                             L                               Hubbard
  12. Maris Barbato                         10                             OH                            Ursuline

Senior Reps:

  1. Sophia Thompson                  12                             MH                           Poland
  2. Kelli Rooney                           12                             RS                             Geneva